środa, 5 marca 2014

Podwójne OC. Jak uniknąć zdublowania ubezpieczenia auta?Podwójne OC stanowi dość poważny kłopot, z tego względu, że osoba posiadająca je jest zobowiązana do uiszczania podwójnej opłaty. Oczywiście nikt z nas nie byłyby z tego powodu zachwycony, więc warto dowiedzieć się, jak uniknąć pojawiania się tego typu sytuacji.


Przede wszystkim, jeśli chcemy zawrzeć nową umowę OC, to sprawdźmy okres trwania tej, którą już posiadamy. Przeważnie ubezpieczenie samochodu w uk wykupuje się na rok, więc po upływie tego czasu możemy zrezygnować z usług danej ubezpieczalni. Niestety, jeżeli tego nie zrobimy, to ubezpieczyciel automatycznie przedłuży ją na kolejnych kilkanaście miesięcy. Pamiętajmy tylko o tym, by rezygnację złożyć dzień przed wygaśnięciem umowy. Najlepiej zrobić to osobiście lub przesłać pocztą wypełniony dokument.


Z drugim przypadkiem podwójnego OC możemy się spotkać kupując nowy samochód. Dość często zdarza się tak, że ubezpieczenia auta się dublują, gdy poprzedni właściciel nie przekaże nabywcy odpowiednich dokumentów i nie poinformuje go, czy polisa jeszcze obowiązuje, czy okres jej trwania już się skończył. A więc, by uniknąć pojawiania się tego typu problemów dokładnie wypytajmy o te kwestie sprzedawcę pojazdu. Warto jeszcze dodać, że poprzedni właściciel ma obowiązek przekazać firmie ubezpieczeniowej dane osoby, która odkupiła od niego auto, w przypadku gdy polisa nadal obowiązuje. Podkreślić trzeba również, że nowy właściciel pojazdu ma prawo zdecydować, czy chce nadal korzystać z usług ubezpieczalni, czy woli zrezygnować i wykupić ubezpieczenia auta w uk w innej firmie.